Projekty

Naše mesto - projekt v spolupráci s Nadáciou PONTIS

Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Fotografie z projektu v spolupráci s Nadáciou PONTIS, Projekt "Naše mesto". Zapojili sa doňho žiaci 8. ročníka s vyučujúcimi p. Chupáčovou a p. Kekelim.

Projekt Zelená oáza oddychu podporený Nadáciou Dexia banky Slovensko

Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Oddychová zóna v detskej záhrade

Obec Brodno očami detí

Zelená škola

Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Ako škola zameraná na ENV pravidelne realizujeme projekty zamerané na rozvoj ekologického cítenia žiakov a výchovu k ochrane životného prostredia. V našom krásnom školskom areáli plnom rastlinstva chceme vytvoriť zelenú oázu pokoja – Školské arborétum, v ktorom sa budú môcť žiaci aj ich rodičia poprechádzať, posedia si v príjemnom prostredí a dozvedia sa viac o prírode, ktorá ich obklopuje. Financie na tento projekt sme získali z grantu Nadácie VUB. Projekt realizujeme postupne:
- Ošetrenie, revitalizácia starých stromov a kríkov,
- Úprava živého plota,
- Vysadenie nových kríkov a ruží,
- Vytvorenie zeleného plota – vysadenie 8 brečtanov,
- Založenie skalky - vysadená kosodrevina, cyprušteky, skalné ruže.
    Žiaci VIII. a IX. ročníka v rámci malých projektov „Stromu života“ vysadili záhon ruží, o ktoré sa i starajú. Deti a ich rodičov chceme naučiť, že pobyt v zelenom prostredí je pre nich dôležitý, slnečné počasie ovplyvňuje náladu, čerstvý vzduch zlepšuje schopnosť myslieť a sústrediť sa, zmenšuje únavu, pobyt vonku v „zelenom“ celkovo regeneruje organizmus.

Starostlivosť o vtáctvo
Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Žiaci, hlavne z krúžku Mladých ochranárov sa starajú v zimných mesiacoch o vtáky. Už v lete a na jeseň zbierajú semená skorocelu, bodliakov, rôznych tráv, ihličín, slnečnice, zbierajú semená jabĺk, hrušiek, šípky, jarabinu, tieto sušia a uskladňujú. V zime ich sypú do kŕmidiel vtákov, semená tráv a ihličín zalievajú do loja a v decembri z nich pripravujú „vianočný stromček“ pre vtáky. Do zápisníka pozorovateľa zapisujú druhy vtákov a frekvenciu ich návštevnosti na kŕmidla. V tomto roku sme opravili 2 búdky a osadili 4 nové búdky a 4 kŕmidla. Najčastejšími hosťami boli sýkorky a drozdy. Na jar sme pozorovali prílet vtákov a ich hniezdenie.

Starostlivosť o zvieratá
Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Mladí ochranári našej školy sa tiež starajú o lesnú zver v zimných mesiacoch. Odnášajú krmivo do krmelcov na Brodňanke. Tomu predchádza zber lesných plodov a semien – bukvíc, gaštanov, žaluďov, ktoré po zbere sušia a uskladňujú na zimu. V lete sušia pokosenú trávu v školskom areáli a v zime seno spolu s ostatnými krmivami a soľou, odnášajú do krmelcov na Brodňanku. V tejto činnosti nám pomáhajú aj rodičia a úzko spolupracujeme s miestnym zväzom poľovníkov. Žiaci sa každoročne veľmi tešia na prípravu „stromu hojnosti“ pre zvieratá, ktorý pripravujú s mimoriadnou radosťou a láskou. Pod stromami pozorujú a poznávajú stopy zvierat, z ktorých si pripravili i odliatky. Zvieratká milujú aj naši škôlkari. Pri príležitosti Dňa zvierat navštívili zvieratká v Centre voľného času Žilina.

Envirorodinka
Kliknutím zväčši Kliknutím zväčši

Deti sa snažili nájsť odpovede na otázky týkajúce sa odpadového materiálu. Pri odpovediach prejavili svoju kreativitu, názory a postoje k danej problematike. Deti sa aj prakticky zapojili do recyklácie na svojej škole. Výsledkom ich kreativity a nápaditosti pri práci s odpadovým materiálom bola: „Envirkova rodinka“ ako si ju deti sami vymysleli, vytvorili z odpadového materiálu a pomenovali. Popri tejto aktivite si deti nielen upevňovali svoj vzťah k životnému prostrediu, ale budovali si aj kamarátskej vzťahy, spoluprácu, rešpektovanie a názor druhého človeka, sebahodnotenie a hodnotenie druhých.

Malá autoškola

„Nech sa nám netúlajú“ - Grant Jednoty COOP